Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 – konkurencje, areny zmagań

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku to już dwudziesta czwarta edycja najważniejszej sportowej imprezy wszystkich pasjonatów zimowego szaleństwa. Organizatorem jest stolica Chin, Pekin – po raz pierwszy w historii więc zimową olimpiadę zorganizuje miasto, które wcześniej gościło letnią edycję imprezy (w 2008 roku). Jakie dyscypliny rozgrywane są na ZIO 2022?

Strefa Pekin

Zawody olimpijskie w ramach XXIV ZIO rozgrywane będą w trzech strefach. Pierwsza z nich obejmuje sam Pekin, zostaną tutaj rozegrane głównie konkurencje na lodzie, a więc hokej, curling, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze (short track) oraz łyżwiarstwo figurowe. Większość olimpijskich aren wcześniej już istniało, całkowicie nowym obiektem jest tylko owal do łyżwiarstwa szybkiego.

W Pekinie znajduje się także potężny stadiom olimpijski, który ugości ceremonię otwarcia oraz zamknięcia igrzysk. Spoza konkurencji łyżwiarskich, w samym Pekinie odbędzie się także rywalizacja w narciarstwie dowolnym oraz snowboardzie w wersji „Big Air”. Dyscyplina rozgrywana będzie na specjalnie zniesionej rampie, z której zawodnicy – odpowiednio na nartach lub desce snowboardowej będą wyskakiwać i próbować prezentować jak najbardziej widowiskowe oraz interesujące tricki.

Strefa Yanqing

O ile większość pekińskich obiektów już wcześniej istniało, a na potrzeby wielkiej imprezy zostało tylko zmodernizowane, o tyle strefa Yanqing pachnie jeszcze nowością.

Kompleks obiektów zlokalizowany został 90 kilometrów od centrum stolicy Chin. W jego skład wchodzą stoki narciarskie, które ugoszczą konkurencje narciarstwa alpejskiego: slalom, slalom gigant, supergigant, zjazd oraz super kombinacja, a także zawody zespołowe. Drugim, zupełnie nowym obiektem jest tor saneczkowy. Ugości on konkurencje saneczkarskie, bobslejowe, a także zmagania w skeletonie.

Uwagę zwraca fakt, że na ZIO 2022 po raz pierwszy w akcji będziemy oglądać bobslejowe załogi kobiece.

Stefa Zhangjiakou

Zmagania w tej strefie z pewności będą najbardziej ciekawe z punktu widzenia polskiego kibica. W położonym 220 km od centrum Pekinu kompleksie znajdują się bowiem obiekty do narciarstwa klasycznego: biegów narciarskich, skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej.

Na tych samych trasach rozegrany będzie także biathlon. Skocznia opisana została przez zawodników jako najdroższa, na jakiej mieli okazję skakać – sprawia wrażenie wyjątkowo futurystycznej. W ramach tej strefy zlokalizowany jest również Genting Snow Park, w którym rozegrane zostaną wszystkie konkurencje w snowboardzie i narciarstwie dowolnym (poza Big Airem, który rozgrywane jest w Pekinie).