dlaczego koty nie powinny jesc suchej karmy

Dlaczego kot nie powinien jeść suchej karmy? Wszystko o żywieniu kotów!

Koty, obok psów, to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Kot domowy przeciętnie żyje około 18 lat, a w przypadku odpowiedniej opieki i przy dobrym żywieniu kota możemy liczyć, że nasz ukochany futrzak pożyje jeszcze dłużej. Kot rekordzista dożył pięknego wieku 34 lat! Niestety, szanse na długie życie kota maleją, gdy serwujemy mu ubogą dietę. Sucha karma dla kota nie pomoże nam utrzymać pupila w dobrym zdrowiu. Wyjaśniamy dlaczego!

Sucha karma dla kota, co jest z nią nie tak?

Kiedy weźmiemy do ręki dowolne opakowanie suchej karmy dla kotów, możemy przeczytać mnóstwo superlatywów na temat składu i właściwości danej karmy. Na przykład, że sprzyja szczupłej sylwetce, że ma mnóstwo mięsa i witamin, a nawet, że korzystnie wpływa na układ moczowy. I ostatnia kwestia jest szczególnie zabawna, kiedy uświadomimy sobie, że za problemy z kocim układem moczowym odpowiada przede wszystkim sucha karma.

 • Sucha karma dla kota z nawet najlepszym składem zawiera znikome ilości wody, niezbędnej w kociej diecie.
 • W karmie suchej znajdziemy sporo węglowodanów i składników roślinnych, których koty nie potrzebują.
 • Suche karmy dla kotów zawierają zboża, których koty zwyczajnie nie trawią.
 • Karmy suche specjalistyczne/luksusowe/premium są tak samo szkodliwe, jak tanie karmy suche.

Koty, w odróżnieniu od psów, nie czują potrzeby, by pić wodę. Koty po prostu nie piją, nieważne jak piękną miseczkę z wodą, czy nawet fontannę kupisz. Co prawda silnie odwodnione koty karmione suchym jedzeniem od czasu do czasu piją wodę, ale to za mało, by zachowały zdrowie.

Producenci karmy dla kotów dodają zboża do karmy suchej, by zwiększyć jej objętość. Do tego dochodzi skrobia, która również zwiększa objętość chrupek, ale dodatkowo pozwala utrzymać je w formie. Sucha karma ma więc znikomą zawartość mięsa, wody i tłuszczu, czyli trzech składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota.

Mity na temat suchej karmy dla kotów

mity na temat suchej karmy dla kotów

Do najpopularniejszych mitów związanych z suchą karmą dla kota możemy zaliczyć właściwości odchudzające tej karmy. Koty na suchej karmie mogą chudnąć, ponieważ spożywają same puste kalorie. Koty karmione wyłącznie suchą karmą są wiecznie głodne i potrafią wręcz rzucać się na jedzenie. Kolejnym, powszechnym mitem na temat suchej karmy, jest przekonanie, że sucha karma czyści zęby u kota. Nieprawda! Po pierwsze, chrupki są zbyt miękkie, by przynajmniej naruszyć kamień. Po drugie, sposób jedzenia uniemożliwia czyszczenie zębów jakimkolwiek jedzeniem. Konieczne są wizyty u weterynarza w tym celu.

Ostatni i najbardziej szkodliwy dla zdrowia kotów mit to przekonanie, że specjalistyczna karma sucha leczy choroby układu moczowego u kotów. Tymczasem udowodniono już dawno, a badania są jednoznaczne — to sucha karma odpowiada za większość problemów z układem moczowym u kotów. Długotrwałe odwodnienie prowadzi do zaburzeń pracy nerek, co wiąże się z kosztownym leczeniem, a najczęściej po prostu śmiercią zwierzaka.

Jak karmić kota, żeby był zdrowy?

Weterynarze i koci behawioryści są zgodni co do tego, że podstawą kociej diety musi być mięso. Nie chrupek o smaku mięsa, ale mięso, z całym jego tłuszczykiem i białkiem. Zaleca się więc, by kot spożywał większą ilość małych posiłków. To oczywiście trudne, gdy się pracuje, wtedy należy dać kotu większy posiłek przed pracą, a po pracy warto rozłożyć przyjemność jedzenia na kilka małych posiłków.

Dietę kota warto wzbogacać surowym mięsem, ale maksymalnie 3 razy w tygodniu. Istnieją co prawda diety RAW dla kotów, ale stosowanie ich wymaga ogromnej wiedzy i sporo czasu. W przeciwnym razie dieta kota może nie być odpowiednio zbilansowana, co negatywnie przełoży się na jego zdrowie.

Dla kotów po sterylizacji poleca się karmy z niższą zawartością tłuszczu.

Mieszanie karmy suchej i mokrej, czy jest zdrowe?

Eksperci od żywienia kotów dopuszczają mieszanie karmy mokrej i suchej, co z pewnością jest tańsze. Proporcje oczywiście powinny wyglądać w ten sposób, że karma mokra przeważa, a karma sucha jest bardziej przekąską. Przeciwnicy mieszania karmy suchej z mokrą argumentują, że koci układ trawienny nastawia się na trawienie jednego rodzaju pokarmu, więc mieszanie karmy suchej i mokrej może powodować zaburzenia pracy układu trawiennego. W praktyce jednak wiele osób właśnie w ten sposób karmi swoich pupili i w wielu domach ten rodzaj żywienia się sprawdza. Wiadomo jednak, że nie będzie to rozwiązanie tak dobre, jak karmienie kota wyłącznie mokrym pokarmem.

Karma mokra dla kota, na co zwracać uwagę?

karma mokra dla kota, na co zwrócić uwagę

Producenci jedzenia dla kotów czują się bezkarni, jeśli chodzi o wciskanie ludziom kitu. Tym sposobem znajdujemy w supermarketach karmy w każdym przedziale cenowym i wszystkie tak samo ubogie w składniki odżywcze. Nie bez powodu karmę z supermarketów określa się mianem fast foodu dla kota. Wszelkie karmy z supermarketowych półek tuczą, a składników odżywczych dostarczają mało. Jedyny plus jest taki, że karma mokra wciąż dostarcza dużo wody, co chroni kocie nerki przed chorobami. Jedzenie dla kotów najlepiej zamawiać przez internet, gdyż jest to tanie, wygodne i dobre. Zwróć przy tym uwagę na kilka czynników.

 • Jak dużo mięsa jest w danej karmie? Pamiętajmy, że mięso to nie to samo, co podroby mięsne.
 • Czy karma zawiera zboża? Jeśli tak, lepiej kupić inną.
 • Czy karma zawiera zagęstniki typu guma guar? Dopuszczalne, ale są karmy bez tego.
 • Jak dużo węglowodanów ma karma mokra? Im mniej, tym lepiej.
 • Czy karma dla kotów zawiera dodatek warzyw lub owoców? Lepiej stawiać na karmy w 100% mięsne.

Polecane karmy mokre dla kotów

Rynek produktów dla zwierząt domowych jest bogaty w różnego rodzaju karmy mokre i wiele z nich kusi nie tylko dobrymi cenami, ale również dobrym składem. Jeśli nie uważasz się za eksperta od kociej karmy i nie chcesz też tracić czasu na dokładne analizowanie każdej puszki karmy, z pewnością przyda Ci się nasza polecajka. Poniżej znajdziesz spis tańszych i droższych producentów karm mokrych. Dieta składająca się z tych produktów pozwoli Ci utrzymać swojego futrzaka w dobrym zdrowiu.

Polecane tanie mokre karmy dla kotów:

 • Wild Freedom
 • Purizon
 • MAC’s
 • Feringa
 • Cosma

Polecane droższe mokre karmy dla kotów:

 • Zooplus Bio
 • John Dogs for Cats
 • Cats Plate
 • Animal Island

Czy karmienie kota mokrą karmą jest drogie?

czy żywienie kota morką karmą jest drogie

Mokra karma dla kotów wzbudza u niektórych przerażenie z obawy przed paragonami grozy. Niepotrzebnie. Karmienie kota mokrą karmą jest oczywiście droższe od żywienia kota karmą suchą, ale warto spojrzeć na to inaczej. Zdrowy, karmiony mokrą karmą kot nie będzie wymagał częstych wizyt u weterynarza. Nie będą również potrzebne drogie leki, zabiegi i akcje ratujące życie. Leczenie zwierzaków domowych jest bardzo kosztowne, dlatego lepiej zapłacić kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej za karmę, niż później wydawać setki i tysiące złotych dodatkowo na leczenie.

Pamiętajmy, że kot, czy pies to żywe stworzenie, które wymaga odpowiedniej opieki oraz uwagi. Zwierzęta są bardziej podobne do dzieci niż do ozdób w salonie. Jeśli więc nie masz pieniędzy na odpowiednie żywienie kota, a także obawiasz się wizyt u weterynarzy, po prostu nie bierz do domu pupila. Zamiast tego możesz wesprzeć schroniska dla zwierząt, pójść do ZOO lub od czasu do czasu popilnować zwierzaka swoich przyjaciół, lub rodziny.