dlaczego nie mogę schudnąć

Dlaczego nie możesz schudnąć? Na to zwróć uwagę!

Mimo że żyjemy w czasach, w których body positive przestaje być tylko teorią, to pęd do szczupłej sylwetki wciąż trwa i ma się dobrze. Odpowiednia waga jest istotna przede wszystkim ze względów zdrowotnych, jednak przeważnie decydujemy się na zmianę stylu życia w pogoni za ideałami piękna, a nie za zdrowiem. Dzisiaj zapraszamy na wpis wyczerpująco odpowiadający na pytanie: Dlaczego nie mogę schudnąć? Powodów, przez które nie możesz schudnąć, może być wiele. Omówimy najczęściej zadawane pytania dotyczące odchudzania!

Dlaczego nie mogę schudnąć, czyli nieprawidłowe podejście do pracy nad sylwetką

Kiedy podejmujemy się pracy nad budową własnego ciała, oczami wyobraźni widzimy siebie w idealnie wyrzeźbionym ciele. Niestety droga od startu do marzeń jest długa, powiedzmy to sobie wprost. Nawet tydzień głodówki nie zapewni Ci sylwetki, o jakiej marzysz, dlatego nie warto się głodzić. Podstawowym problemem osób walczących z nadwagą, jest słomiany zapał. Chcemy szybkich efektów, przy minimalnym wysiłku. Tymczasem musimy przygotować się na zmianę stylu życia, jeśli chcemy cieszyć się piękną i zdrową sylwetką całe życie. To dlatego wszelkiego rodzaju diety gwiazd nie działają. Bilans kaloryczny jest w nich tak niski, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać i szybko wracamy do złych nawyków żywieniowych. Brak konsekwencji oznacza również brak postępów w chudnięciu.

Warto więc od razu odrzucić restrykcyjne diety i głodówki na rzecz zbilansowanego żywienia, najlepiej od 3 do 5 posiłków dziennie, mniej więcej o tych samych porach.

Jak szybko schudnąć?

jak schudnąć z brzucha

Bardzo byśmy tego chcieli, ale nie da się schudnąć w dwa dni. Pocieszające jest natomiast to, że przy prawidłowej diecie i odpowiedniej dawce ruchu, pierwsze efekty zobaczymy już po około 2 tygodniach. Najpierw poprawi się nasze samopoczucie, organizm będzie „lżejszy” i silniejszy, a nasz zapał do pracy nad sobą większy. Jeśli dostarczamy organizmowi dobrego paliwa w postaci zbilansowanych, sycących posiłków, szybko się nam odwdzięczy. Skóra stanie się jędrniejsza, zyska ładny koloryt, a cellulit zacznie odchodzić w zapomnienie. Co więcej, w pierwszych tygodniach diety i ćwiczeń, ciało intensywnie pozbywa się wody, co skutkuje utratą 2-3 kg niemal od razu. Dodatkowo ciało przestaje być opuchnięte. Efekty ze zmiany stylu życia są więc szybko zauważalne.

Dostarczaj sobie sycących posiłków, jedz regularnie i stosuj zasadę małych porcji. Do tego zacznij się ruszać. Wystarczą codzienne spacery, by rozruszać organizm i pobudzić metabolizm. Aktywność fizyczna jest straszna z poziomu kanapy, ale gdy już się zacznie, nie chce się wracać do poprzedniego stylu życia!

Nie potrafię schudnąć, a może nie mogę?

Trenerzy personalni, osobowości internetowe i szczupli z natury znajomi często utrzymują, że chudnięcie jest wyłącznie kwestią deficytu kalorycznego. Teoretycznie wystarczy spożywać mniej energii, niż potrzebuje organizm, by z czasem zauważyć spadek wagi. Ba! Zgodnie z tą teorią, możemy jeść absolutnie wszystko, byle by zgadzały się kalorie. Jaki jest problem z tym przekonaniem? W ten sposób ignorujemy wszelkie uwarunkowania zdrowotne lub nietolerancje pokarmowe. Ludzie pytają: dlaczego nie mogę schudnąć z brzucha, a jednocześnie regularnie spożywają np. mleko, na które mają nietolerancję. W przypadku nietolerancji pokarmowej brzuch będzie nieustannie spuchnięty, a praca jelit zaburzona. Dopóki więc nie wyeliminujemy produktów spożywczych, które nam szkodzą (obojętnie, jakie to będą produkty, pamiętajmy, że zdrowe jedzenie też może uczulać), nie ma mowy o efektach ćwiczeń czy redukcji spożywanych kalorii. To najprostsza odpowiedź na to, dlaczego pomimo diety nie możesz schudnąć. Bardzo często w chudnięciu przeszkadzają również leki, ponieważ mogą negatywnie wpływać na metabolizm.

Choroby, przez które nie można schudnąć

  • Niedoczynność tarczycy
  • Zespół policystycznych jajników
  • Hashimoto
  • Zespół Cushinga
  • Depresja

Niektóre choroby i określone uwarunkowania genetyczne sprawiają, że nie można schudnąć, mimo starań. Podkreślamy jednak, że nie jest to niemożliwe! Osoby obciążone dodatkowymi czynnikami muszą wykazać się większą konsekwencją oraz skorzystać z pomocy lekarzy specjalistów. Czasami zmiana leków i diety może zdziałać cuda!

Jak skutecznie schudnąć, mimo chorób?

jak jeść żeby schudnąć

Za trudności w chudnięciu najczęściej odpowiadają zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. To oznacza, że sama zdrowa dieta i ćwiczenia mogą nie wystarczyć w osiągnięciu szczupłej, zdrowej sylwetki. Kluczowe, by zdiagnozować schorzenie i na tej podstawie sklasyfikować produkty spożywcze, dzieląc je na te, które pomagają przy danym schorzeniu i na te, które szkodzą. Pamiętajmy, że szybko schudnąć można nie za sprawą głodowania, a dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości białka, tłuszczy (tak!) i węglowodanów. W przypadku zespołu policystycznych jajników samo odstawienie słodyczy może zdziałać cuda. Bardzo pomocne są również ziołowe herbaty, między innymi herbata zielona, która korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną.

Obowiązkowo musimy pamiętać również o piciu wody i spożywaniu błonnika. Często zupełnie nie można schudnąć, ponieważ organizm jest odwodniony a jelita rozleniwione. Błonnik pozwoli wyczyścić jelita ze złogów, a tym samym nakręcić organizm do większej efektywności w chudnięciu.

Jak jeść, żeby schudnąć?

W sieci można spotkać mnóstwo sprzecznych informacji na temat tego, jak jeść, żeby schudnąć. Niektórzy zalecają głodówki, inni jedzenie 5 posiłków dziennie, a jeszcze inni tylko dwóch posiłków i to o określonych porach. Tymczasem sposób odżywiania powinien zależeć od stylu życia. Jeśli jesteś typem osoby, która rano nie potrafi wmusić w siebie śniadania — to jest w porządku! Nie objadaj się na siłę. Jeśli Twój organizm woła o jedzenie dopiero około godziny 12:00, wtedy jedz swój pierwszy posiłek. Pamiętaj przy tym, by nie objadać się na około 2 godziny przed snem.

Swego czasu krążyło przekonanie, by aby schudnąć, trzeba zjeść ostatni posiłek przed 18:00. Jak do tego mają się dostosować osoby, które pracę kończą o 22:00, a spać kładą się koło północy lub jeszcze później? Można się wykończyć i szybciej pojawią się napady wilczego głodu niż utrata kilku kilogramów.

Warto również zaznaczyć, że dieta musi być zbilansowana. Jeśli nie potrafisz samemu ustalić idealnego jadłospisu dla siebie, skorzystaj z porad dietetyka!

Na drodze do wymarzonej sylwetki nie zapominaj o samoakceptacji

body positive

Media społecznościowe każdego dnia zasypują nas idealnymi (najczęściej przerobionymi) zdjęciami znanych osobowości i nie tylko. Wobec takiego natłoku wyidealizowanych zdjęć trudno pozostać obojętnym, a jeszcze trudniej zaakceptować własną sylwetkę, nawet jeśli nie zmagamy się z nadwagą, a odrobiną dysproporcji tu i ówdzie. Tymczasem ważne jest, by podczas dążenia do wymarzonej sylwetki, cały czas akceptować swoje ciało i cieszyć się życiem. Zdajemy sobie sprawę, że to łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale chcemy podkreślić, jak ważne jest ucinanie negatywnych myśli na swój temat.