Jak leczyć depresję?

Depresja to temat, który stale przewija się w mediach, jednak często pojawia się w otoczeniu nieprawdziwych informacji bądź krzywdzących tez. Tymczasem choroba ta dotyka coraz więcej osób w każdym wieku, od dzieci, przez dorosłych, po osoby starsze. Tak, depresja to choroba, a nie obniżony nastrój, czy melancholijna osobowość. Jeśli czujesz, że Twoje życie uległo pogorszeniu przez to, jak się czujesz, nie wahaj się ani chwili — walcz o siebie!

Depresji nie leczy się poradnikami

Osoby publiczne uwielbiają nadużywać słowa depresja. Z czasowo obniżonego nastroju lub po prostu trudniejszego okresu w życiu budują więc obraz siebie-bohatera, czyli osoby, która wyszła z depresji poprzez zmianę stylu życia i nawyków żywieniowych. Zdarzało się nawet polecanie specjalnych okularów na depresję, o czym chcemy jak najszybciej zapomnieć. Czy wyobrażacie sobie leczyć gangrenę medytacją lub okularami? Przecież skończyłoby się to śmiercią praktycznie natychmiast. I niestety, z depresją jest tak samo, tyle że depresja zabija powoli.

Jeśli zauważasz u siebie objawy depresji, czujesz, że Twoja kondycja psychiczna uległa pogorszeniu, nie trać pieniędzy na kupowanie mądrych książek. Nie trać czasu na oglądanie poradników na YouTube. Na to przyjdzie czas w momencie zdrowienia, jednak pierwsze i najważniejsze, to udać się do lekarza.

Depresja, jak z niej wyjść?

Depresję leczy się za pomocą terapii i farmakologii. Można leczyć depresję wyłącznie terapią, ale leczenia wyłącznie za pomocą leków się nie poleca. Dlaczego? Bo depresja zawsze ma swoje źródło, które trzeba znaleźć i wygoić. Tymczasem leki pomagają osobom z depresją w normalnym funkcjonowaniu. Leki niwelują objawy, ale nie likwidują przyczyny problemów psychicznych. Dlatego tak ważna jest terapia, w dodatku u terapeuty, który naprawdę przypadnie nam do gustu. Poszukiwanie idealnego terapeuty może być czasochłonne, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli odczuwasz lęk przed dzwonieniem do lekarzy u terapeutów, poproś bliską osobę, by umówiła wizyty za Ciebie, I chociaż terapia na NFZ jest trudna do załatwienia, to zdecydowanie jest to możliwe. Co więcej, w przypadku depresji naprawdę warto wydać pieniądze na leczenie, jeśli oczywiście ma się taką możliwość. Warto zrezygnować z zakupu nowych ubrań, czy innych rzeczy, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Na zakupy zawsze będzie czas, a dobrego samopoczucia i nadziei nie da się niczym zastąpić!