Dlaczego latem cytrusy mogą być szkodliwe?

Owoce cytrusowe są korzystne dla naszego zdrowia, ale zawierają także fototoksyczne związki, przez co mogą negatywnie wpływać na stan skóry. Warto przy tym zaznaczyć, że nie chodzi o spożywanie cytrusów, a ich kontakt ze skórą. Poplamiona sokiem z cytrusów skóra wystawiona na światło słoneczne nabawi się nieestetycznych przebarwień.

Uważaj na kosmetyki z witaminą C i kwasami

Przypadek, w którym sok z cytrusa poplami nasze ciało lub twarz, jest przykładem dość ekstremalnym. Wystarczy ograniczyć spożywanie cytrusów do pomieszczeń, po czym dokładnie myć ręce i buzię. Zupełnie inaczej wygląda kwestia kosmetyków zawierających kwasy owocowe, ekstrakty z cytrusów, czy witaminę C.

Tego typu produkty są bardzo popularne, ponieważ korzystnie wpływają na stan skóry, a także walczą z wypryskami i rozjaśniają przebarwienia. Dzięki temu skóra wygląda młodziej i piękniej, a stosowanie ciężkich podkładów przestaje być koniecznością. Każdy chce mieć ładną cerę, dlatego tego typu kosmetyki biją rekordy popularności. Jeśli i Ty je stosujesz, musisz uważać na słońce niczym wampir.

Ochrona przed słońcem to podstawa

W czasach zmian klimatycznych i dziurawej warstwy ozonowej słońce nie jest już przyjazne. I mimo że ludzie wciąż mają słabość do pięknej, brązowej opalenizny, to niestety nie można jej uznać za zdrową. Regularne kąpiele słoneczne przyspieszają starzenie się skóry, a w skrajnych przypadkach prowadzą również do nowotworów. Z kolei przy stosowaniu kosmetyków na bazie kwasów, czy ekstraktów cytrusowych, słońce powoduje trudne do usunięcia przebarwienia.

Przed słońcem można się chronić za pomocą kremów SPF, które warto nakładać szczególnie na twarz. Dzięki temu możemy w spokoju stosować swoje ulubione kosmetyki i nie martwić się przebarwieniami, czy szybszym starzeniem skóry. SPF umożliwia również bezpieczne zażywanie kąpieli słonecznych. Warto przy tym wspomnieć, że skóra pokryta SPF wciąż się opala, ale bez efektu poparzenia. Warto mieć to na uwadze w każdym wieku!