Sposoby na wyczyszczenie srebra i złota!

Masz w domu srebrną lub złotą biżuterię, której nie nosisz, ponieważ jest w złym stanie? Warto poświęcić trochę czasu na odrestaurowanie domowych skarbów. Sposobów jest całkiem sporo i dzisiaj przedstawimy Wam kilka z nich.

Jak doczyścić srebro — domowe sposoby

Od razu ostrzegamy, że miejsce czyszczenia biżuterii (najpewniej będzie to zlew), należy zabezpieczyć. Po to, by biżuteria nie wpadła na przykład do odpływu i nie zginęła na zawsze. Jeśli zaś chodzi o czyszczenie, to srebro najłatwiej przywrócić do stanu znakomitego połysku za pomocą pasty do zębów i szczoteczki, sięgającej w trudno dostępne miejsca. Skutecznym sposobem na osad na srebrze okaże się również alkohol, a najlepiej denaturat, ponieważ tam zawartość składników aktywnych jest największa. Swoją drogą denaturat jest świetnym środkiem czyszczącym, który warto wykorzystać do czyszczenia również innych miejsc w domu, na przykład armatury.

Sposoby na wyczyszczenie złota

Złoto podobnie jak srebro będzie od czasu do czasu wymagało czyszczenia, zwłaszcza jeśli nie jest regularnie noszone. Na szczęście nie jest to skomplikowany proces. Na początek warto spróbować płynu do mycia naczyń. W roztworze płynu należy zanurzyć złote pamiątki i poczekać kilkanaście minut, aż składniki aktywne zaczną działać. Następnie należy użyć szczoteczki do zębów, by wytrzeć bród z zakamarków. Niezawodny okaże się również roztwór sody oczyszczonej, skuteczny zarówno w przypadku srebra, jak i złota. Kolejnym uniwersalnym środkiem czyszczącym jest również cola, ale zakładamy, że nie będziecie chcieli tak drogiego i smacznego napoju przeznaczać na cele porządkowe. Na szczęście wyżej wymienione sposoby zupełnie wystarczą!

Problem z czyszczeniem złotej i srebrnej biżuterii może wystąpić jedynie przy wyrobach z dużą ilością detali i drobnych zakamarków, do których ciężko jest się dostać. Wtedy faktycznie warto udać się do jubilera po pomoc.