Co brać pod uwagę, planując zakup regału warsztatowego?

Prowadząc warsztat, trzeba postawić na odpowiednie jego wyposażenie. Tym, co bez wątpienia się przyda jest regał warsztatowy. To mebel, który pozwala na wygodne przechowywanie narzędzi czy wykorzystywanych w pracy substancji, na przykład smarów. Wybór regałów warsztatowych jest obecnie tak duży, że znalezienie tego idealnie wpisującego się w przestrzeń warsztatową nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Co warto wiedzieć o regałach warsztatowych, aby kupić te naprawdę dobre i funkcjonalne? 

Jaki powinien być dobry regał warsztatowy? 

Aby regał warsztatowy mógł być uznany za naprawdę dobry, powinien być przede wszystkim solidny i stabilny. Niedopuszczalne jest stosowanie takiego regału warsztatowego, który chwieje się przy każdym dotknięciu. Taki regał stanowi bowiem bardzo duże zagrożenie dla pracowników. Może się w dowolnej chwili przewrócić, przywracając przypadkowe osoby i wyrządzając im poważną krzywdę. Wybierając regał warsztatowy, warto pamiętać, że ten naprawdę dobry jest również trwały. Chyba żaden właściciel warsztatu nie chciałby co kilka miesięcy wymieniać zakupionych regałów. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na model wykonany z odpowiednich materiałów. Wówczas można być pewnym, że posłuży on naprawdę długo, co przełoży się na oszczędność pieniędzy. Chętnie wybierane są regały warsztatowe metalowe. 

regał warsztatowy

Jaką wielkość regału warsztatowego wybrać? 

Planując zakup regału warsztatowego, należy zastanowić się nad jego rozmiarem. Wielkość powinna być zawsze dopasowana do pomieszczenia, w którym regał warsztatowy ma stanąć. Należy przy tym pamiętać, aby nie zastawiać całej wolnej przestrzeni. Bardzo ważne jest pozostawienie miejsca, przez które będzie można swobodnie przejść. Na szczęście dzisiaj producenci oferują regały różniące się zarówno wysokością, jak i szerokością. Szczególnie istotna jest wysokość. Trzeba pamiętać, że jeśli wybieramy regał tak wysoki, że korzystanie z niego wymaga wspinania się po drabinie, niezbędne może być uzyskanie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania prac na wysokościach. Brak takiego orzeczenia może skutkować odmową wypłaty odszkodowania, jeśli z jakiegoś powodu podczas wykonywania pracy dojdzie do wypadku. Dlatego kwestii tej nie należy lekceważyć. 

Czy regały warsztatowe mogą być wykonane z metalu? 

Za dobry regał warsztatowy uznawany jest między innymi ten wykonany z metalu. Są to modele cieszące się naprawdę dużą popularnością, po które właściciele warsztatów sięgają naprawdę chętnie. Warto pamiętać, że metal jest zawsze odpowiednio zabezpieczony, aby nie podlegał korozji. W efekcie trwałość regału warsztatowego jest naprawdę wysoka.