Czy ocet może zastąpić środki czystości?

Obecnie coraz więcej mówi się o szkodliwości środków chemicznych, a plastikowe opakowania mają również swój wkład w postępujące zanieczyszczenie środowiska. Z tego względu ludzie szukają alternatyw w postaci ekologicznych, często również drogich środków czystości. Tymczasem wszystko, czego potrzeba, jest dostępne od lat.

Ocet jako uniwersalny środek czyszczący

Z chemikaliami do czyszczenia rozmaitych powierzchni jest taki problem, że są one szkodliwe nie tylko dla bakterii, ale również dla ludzi i zwierząt domowych. Jeśli myjemy podłogę silnym detergentem, jest on wchłaniany przez skórę łap przez psy i koty. Tak samo jest z ubraniami wypranymi w skutecznym proszku do prania — tym razem toksyny przez skórę wchłaniają ludzie. Na dłuższą metę przynosi to wiele negatywnych skutków dla zdrowia. Tymczasem ocet jest uniwersalnym środkiem czyszczącym, który nie wywiera szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Z tego względu ocet świetnie sprawdza się jako odkamieniacz, środek do przepychania rur, a nawet jako detergent sprawiający, że pranie pozostaje czyste i miękkie.

W walce z bakteriami i pleśnią

Ocet może i ma nieprzyjemny zapach, ale jak nic likwiduje szkodliwe zarazki, w tym bakterie i grzyby. Jeśli chcesz pozbyć się pleśni, uwielbiającej pojawiać się na płytkach w łazience, użyj właśnie octu. Regularne stosowanie octu do czyszczenia łazienki sprawi, że pleśń nie będzie się już pojawiać. To samo dotyczy kamienia osadzającego się na armaturze. Octem można dezynfekować także deski do krojenia i rozmaite urządzenia kuchenne. Roztwór nadaje się do czyszczenia rozmaitych powierzchni z tworzyw naturalnych i sztucznych. Przedmioty stają się czyste, a jednocześnie zachowują swój świetny wygląd. Ocet naprawdę warto mieć w domu. Stosuj roztwór wody z octem na łagodniejsze zabrudzenia i czysty ocet na zabrudzenia, które ciężko usunąć. Na koniec warto wspomnieć, że ocet usuwa również nieprzyjemne zapachy, a sam szybko wyparowuje, nie pozostawiając nieprzyjemnego aromatu. Warto stosować go w lodówce i w pralce.