Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?

Polacy zmagają się obecnie z potężną falą upałów. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko ludzie męczą się z powodu wysokich temperatur. Cierpią również nasze zwierzęta domowe, a i dzikim przyda się odrobina wsparcia w postaci wody. Podpowiadamy, jak pomóc pupilom!

Dostęp do wody to klucz!

Posiadacze psów nie muszą się martwić o to, czy ich pies pije dostateczne ilości wody. Wystarczy zadbać o świeżą wodę i czystą miskę postawioną w zacienionym miejscu. Nieco inaczej ma się rzecz z kotami, które z natury piją niewiele. W tym czasie warto kotom dolewać wody do karmy, jednocześnie całkowicie rezygnując z karmienia futrzaków karmą suchą. Pomocne mogą okazać się również małe fontanny z wodą do picia, ponieważ koty korzystają z nich chętniej niż z misek z wodą. Woda to także sposób na okazanie wsparcia zwierzakom żyjącym na wolności. Jeśli wystawisz przed swoją posesję miskę z wodą, nic Ci się nie stanie, a w ten sposób możesz bardzo pomóc wszystkim zwierzętom. Na balkonach i tarasach warto wystawić miseczki z wodą dla ptaków. Z kolei miski napełnione kamieniami i zalane wodą, będą służyć za bezpieczną przystań z piciem dla pszczół, które są bardzo pożyteczne, a nie mają w życiu łatwo.

Zadbaj o dostęp do zacienionych miejsc

Psy uwielbiają taplać się w wodzie, dlatego świetnym sposobem na upał będzie wycieczka nad jezioro lub kąpiel w małym dziecięcym basenie rozstawionym na podwórku. Psiaka można również wsadzić pod prysznic i zmoczyć go przyjemną, LETNIĄ wodą. I znów, nieco trudniej jest z kotami, które kąpieli nie znoszą. Futrzaki schładzają się we własnym zakresie. Z wdzięcznością przyjmą także pomoc w postaci maty chłodzącej lub mokrego ręcznika położonego w ulubionym miejscu. Kocie futro można również delikatnie zmoczyć za pomocą dłoni. W czasie upału warto również zmodyfikować spacery z czworonogiem. W godzinach między 11:00 a 16:00 lepiej nie opuszczać domu. Spacer w słońcu nie tylko zwiększa ryzyko udaru u zwierzaka, ale również sprzyja poparzeniom delikatnych łap.