Końcówki do szczoteczki elektrycznej – wszystko, co musisz wiedzieć, by dobrze wybrać

Piękny uśmiech to jeden z najważniejszych elementów wizerunku każdego człowieka. Estetyka to jednak nie wszystko. Równie ważne jest zdrowie zębów. Podstawę stanowi profilaktyka próchnicy i właściwa higiena jamy ustnej. Dostępne dziś na rynku innowacyjne szczoteczki elektryczne pozwalają zadbać o zniewalający uśmiech. Opowiemy o tym, jak ważne są odpowiednie nawyki w codziennej pielęgnacji i wyjaśnimy, jak dobrać końcówkę do szczoteczki elektrycznej.

Jak dobrać końcówki do szczoteczek elektrycznych?

Każda szczoteczka elektryczna Oral-B wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne. Dzięki temu czyszczenie zębów jest dokładne i skuteczne. Szczoteczki wyposażone są w wymienne końcówki. Włókna ulegają eksploatacji, a z biegiem czasu odkładają się na nich bakterie. Regularna wymiana końcówek jest zatem konieczna. Końcówki wyposażone w technologię Clean Maximiser zmieniają kolor włókien, kiedy przychodzi czas na ich wymianę. Zdecydowanie ułatwia to utrzymanie higieny.

Warto jednak wiedzieć, że dostępne są różne rodzaje końcówek. Nasuwa się zatem pytanie: jak dobrać odpowiednie końcówki do szczoteczki elektrycznej?

Najważniejsza kwestia to dobór końcówki do indywidualnych potrzeb użytkownika. Szczególne potrzeby uwarunkowane są wiekiem (inna szczoteczka elektryczna sprawdzi się w przypadku dorosłego, a inna przeznaczona jest dla dzieci), występującymi problemami (na przykład nadwrażliwość zębów, delikatne dziąsła, wada zgryzu korygowana aparatem), a także indywidualnymi upodobaniami.

Co istotne – szczoteczki elektryczne Oral-B umożliwiają użycie każdej dostępnej końcówki (wyjątkiem są modele szczoteczki sonicznej, np. Pulsonic, ponieważ mają inną budowę). W kolejnym akapicie opowiemy nieco więcej o poszczególnych rodzajach końcówek, co ułatwi wybór.

Jakie są rodzaje końcówek do szczoteczki elektrycznej?

Jak wspomnieliśmy – dostępne są końcówki, które odpowiadają na indywidualne potrzeby użytkownika. A co, jeśli potrzebujesz po prostu uniwersalnej końcówki, bez żadnych dodatkowych właściwości i funkcji? Za taką końcówkę do szczoteczki elektrycznej można uznać Cross Action.

Jednocześnie jest to innowacyjna i nowoczesna końcówka – zaprojektowana w taki sposób, by optymalnie pomóc ci w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Ustawione pod kątem włókna pozwalają na pozbycie się aż 100% więcej płytki nazębnej niż gdybyś mył zęby szczoteczką manualną.

Charakterystyczną cechą tej końcówki jest różna długość włókien, które przy tym są gęste. Taka budowa pozwala na dokładne wyczyszczenie zębów bez konieczności zbyt mocnego dociskania szczoteczki. Końcówka sprawdzi się zatem nawet w przypadku delikatnych dziąseł.

Innym modelem takiej uniwersalnej końcówki jest Precision Clean. Kielichowy kształt tej końcówki ułatwia dopasowanie się do każdego zęba. Ta końcówka pasuje do wszystkich modeli szczoteczek Oral-B (poza wspomnianą Pulsonic).

No dobrze, a co z końcówkami „do zadań specjalnych”? Do wyboru masz co najmniej kilka różnych końcówek do szczoteczek elektrycznych:

Końcówki wybielające

Użytkownicy szczoteczek elektrycznych chętnie wybierają końcówki wybielające, czyli 3D White. Któż nie chce mieć hollywoodzkiego uśmiechu? Końcówka wybielająca została zaprojektowana w sposób, który umożliwia jeszcze skuteczniejsze rozbijanie płytki nazębnej i usuwa osad. Znajdująca się w centralnej części końcówki gumka polerująca niweluje zaś przebarwienia powierzchniowe. Takie przebarwienia powstają podczas codziennego funkcjonowania; wystarczy, że regularnie pijesz kawę czy czerwone wino. Ogólnie rzecz biorąc, żywność wpływa na stan i zabarwienie naszych zębów. Szczoteczka elektryczna z końcówką wybielającą pozwala przywrócić im naturalną biel. Końcówka pasuje do wszystkich soniczno-rotacyjnych szczoteczek Oral-B.

Końcówki do delikatnych dziąseł

Wiele osób zmaga się z problemem delikatnych dziąseł. Tradycyjne (manualne) szczoteczki tylko nasilają ten problem, ponieważ nie da się nimi idealnie wyczyścić zębów bez dociskania. Z pomocą przychodzą końcówki do delikatnych dziąseł Sensi Ultra-Thin. Oprócz regularnych włókien końcówkę tę wyposażono w bardzo delikatne włosie (miękkie i wyjątkowo cienkie). Szczotkowanie zębów przy pomocy tej końcówki jest skuteczne, a mimo to delikatne.

Końcówki dla osób z wadą zgryzu

Bywa, że zęby są stłoczone lub rozmieszczone w taki sposób, że ciężko dotrzeć do wszystkich zakamarków. Doskonale sprawdzi się wówczas końcówka Floss Action. Udowodnione klinicznie działanie tej końcówki pozwala na dokładne wyczyszczenie zębów oraz przestrzeni międzyzębowych (odpowiadają za to specjalne włókna Micropulse). Dla osób noszących aparaty ortodontyczne przeznaczone są natomiast końcówki ortodontyczne Oral-B Ortho.

Czy szczoteczka elektryczna lepiej czyści zęby?

Wymienne końcówki, o których wspominaliśmy, to tylko kilka z dostępnych wariantów. Czy rzeczywiście są niezbędne, by utrzymać właściwą higienę jamy ustnej?

Przewaga szczoteczki elektrycznej nad manualną jest udowodniona. Szczoteczką manualną nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszelkich zakamarków, a tym samym dokładnie wyczyścić powierzchni zębów. Szczoteczki elektryczne – dzięki zastosowanej technologii (specjalny kształt, ruchy oscylacyjno-rotacyjne) – skutecznie usuwają płytkę nazębną.

Takich efektów nie jesteśmy w stanie osiągnąć tradycyjną szczoteczką. Właściwie dobrane końcówki wymienne (można stosować je zamiennie, na przykład: na co dzień Cross Action, a do wybielania 3d White) pozwalają zachować prawidłową higienę jamy ustnej. Ponadto szczoteczki elektryczne wyposażone są zazwyczaj w różne tryby pracy, które pozwalają jeszcze lepiej dopasować ich funkcjonalność do własnych potrzeb.