Piłka nożna: historia, kontrowersje i sekret popularności

Piłka nożna: historia, kontrowersje i sekret popularności

Mundial w Katarze wywołał wiele kontrowersji, ale nie osłabił miłości kibiców do tego sportu. Skąd wzięła się tak ogromna popularność piłki nożnej, jakie były początki tego sportu i co jest potrzebne do bycia dobrym piłkarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym tekście!

Historia piłki nożnej: kto zapoczątkował tę dyscyplinę sportu?

Uważa się, że piłka nożna narodziła się w Wielkiej Brytanii. Dyscyplina sportowa najbardziej przypominająca współczesną piłkę nożną istotnie była praktykowana w Wielkiej Brytanii już w XII wieku. Warto natomiast wspomnieć, że piłka jako taka była używana już w starożytności i różne formy piłki nożnej istniały praktycznie na całym świecie. W ciekawą odmianę piłki nożnej grali na przykład Aztekowie, gdzie kapitan przegranej drużyny kończył jako ofiara złożona bogom.

Historia piłki nożnej: kto zapoczątkował tę dyscyplinę sportu?Piłka nożna w początkach swojego istnienia była grą brutalną i angażującą mnóstwo osób. To sprzyjało zamieszkom i w pewnym momencie awantury towarzyszące grze stały się tak uciążliwe, że zakazano gry w piłkę. Anglicy potrzebowali kilkuset lat, by ochłonąć i ponownie kształtować zasady gry w piłkę. Siedemnastowieczna piłka nożna była raczej połączeniem rugby i footballu. Zasady nie były jasne i jednolite, ale dyscyplina zyskiwała popularność. W piłkę grano głównie w angielskich szkołach i z czasem przerodziła się ona w niezależną dyscyplinę sportową, jaką znamy dzisiaj. Rozwój piłki nożnej zajął kilkaset lat i największe znaczenie dla współczesnej formy gry miał wiek XIX. 

Piłka nożna ze szkół przeniosła się w środowisko klasy robotniczej. Tam zyskała nieprawdopodobną popularność. Podróżujący za granicę Anglicy niechcący wypromowali piłkę nożną, która cieszyła się szczególnym zainteresowaniem w Ameryce i… Indiach.

Najstarszy klub piłkarski na świecie

Klub piłkarski oficjalnie uznany za najstarszy na świecie powstał w 1855 roku w Anglii. Sheffield Football Club był klubem amatorskim z siedzibą w mieście Dronfield. Warto podkreślić, że w XIX wieku istniało mnóstwo klubów piłkarskich, niektóre były lepiej zorganizowane, inne gorzej. Niektóre źródła podają, że kluby piłkarskie w Anglii działały już w XVI wieku.

Najstarszy klub piłkarski na świecieFIFA oficjalnie uznała, że szkolny klub w Sheffield był pierwszym amatorskim klubem piłkarskim. Na profesjonalny klub trzeba było poczekać jeszcze kilka lat. Klub piłkarski Notts County powstał w 1962 roku. Co ciekawe, działa do dzisiaj!

Gdzie rozegrano pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej?

Pierwszy ważny turniej piłki nożnej rozegrano w Anglii w 1971 roku. W 1883 roku zorganizowano pierwszy międzynarodowy turniej piłki nożnej, w którym rywalizowały ze sobą cztery kraje: Anglia, Irlandia, Szkocja i Walia. Mecz poza Europą po raz pierwszy rozegrano w Argentynie w 1867 roku.

FIFA, co to jest?

FIFA to Międzynarodowa Federacja Piłkarska założona w 1904 roku. Od tamtej pory to właśnie FIFA czuwa nad wszystkimi oficjalnymi wydarzeniami związanymi z piłką nożną. To FIFA organizuje mistrzostwa świata i turnieje. FIFA podejmuje decyzje na specjalnych kongresach, a jej przedstawicielem jest obecnie Gianni Infantino.

Jakie cechy fizyczne musi mieć dobry piłkarz?

  • Doskonała kondycja fizyczna
  • Wysoka wytrzymałość organizmu
  • Świetna koordynacja ruchowa
  • Szybkość

Jakie cechy psychiczne musi mieć dobry piłkarz?

  • Determinacja w dążeniu do celu
  • Pracowitość i zdolność do wyrzeczeń
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Odporność na presję społeczną

Ograniczenia wiekowe w piłce nożnej

Piłka nożna pogardliwie bywa nazywana zwykłym kopaniem piłki, jednak w rzeczywistości sport ten wymaga wielu wyrzeczeń. Co ważne, piłkarze muszą dbać o swoją kondycję i jakiekolwiek problemy z układem sercowo-naczyniowym stanowią ogromne ryzyko. Fani piłki nożnej nie raz byli świadkami śmierci na boisku. Wbrew pozorom nie jest to lekki sport, dlatego trzeba mierzyć siły na zamiary.

Zawodowi piłkarze, a zwłaszcza znani, nie chcą rozstawać się z piłką. Ze względów zdrowotnych i kondycyjnych piłkarze przechodzą na emeryturę jeszcze przed czterdziestką. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, ale nie ulega wątpliwości, że piłka nożna to sport dla młodych ludzi.

W czym tkwi sekret popularności piłki nożnej?

Jedni kochają piłkę nożną, a inni nie mogą znieść jej popularności. Wysokie zarobki piłkarzy budzą kontrowersje, podobnie jak decyzje podejmowane przez FIFA. Mimo to piłka nożna jest powodem światowej gorączki i niewiele jest osób, które są w stanie oprzeć się kibicowaniu rodakom podczas mistrzostw świata w piłce nożnej.

W czym tkwi sekret popularności piłki nożnej?Za popularnością piłki nożnej może stać jej dostępność. Wszyscy możemy grać w piłkę, przez co sport ten wydaje się nam bliski. To dyscyplina niezwykle wiekowa, a przy tym prosta i emocjonująca. Poza tym piłka nożna ma też dobry marketing. Mistrzostwa świata to wydarzenie na miarę świąt Bożego Narodzenia. Zarabiają na tym właściciele sklepów i lokali gastronomicznych. Tymczasem kibice się bawią i zapominają o troskach. A możliwość kibicowania ulubionej drużynie na stadionach w całej Europie i na świecie? To są emocje, które sprawiają, że piłka nożna jest jak zaczarowana!